Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

16 Comments

Hammertrail R.I.P.

Hammertrail R.I.P.

Jedna epizoda Krušnohorského ježdění definitivně skončila. Loučení doufám proběhne důstojně v patřičné pietě a smutek bude uhašen.

Mnozí z Vás jistě o Hamer trailu slyšely, jistě velká skupina, hlavně starších na něm i jezdila. Ale přesto pro ty, co neví: Jedná se o první (nebo alespoň o jedno z prvních) velkých lávkových děl u nás v ČR. Asi by se slušelo projít si celou historii tohoto díla. V roce 2001, (konkrétně 16.6. jsou první fotografie) byl v údolí okolo řeky Rolava vytyčen lesní trail, vedoucí po břehu řeky. Na této cestě bylo potřeba překlenou pár přítoků a bažin a tak byly postaveny první malé lávky. Byly stavěny ze spadlých suchých stromů, a pár prkýnek. Tuším, že stavitelem těchto prvních lávek byl Králýk a Křižák. Jestli jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám, rád doplním, již si to tolik nepamatuji. Nám ostatním se to zalíbilo a tak jsme v početné bandě jezdili stavět. Starý strom, pár prkýnek, šup, a byly tu první lávky. Nic netlouct do stromů, vše vázat. Takto to šlo dál, trail se rozrůstal a zábava rostla. Překážky byly malé, nízko nad zemí, šetrné k přírodě. Slovní dohoda s Lesy byla – my nic nezničíme, oni také ne. Až jednoho dne telefonát od lesáků, že si jeden ekoterorista podal stížnost, že prý narušujeme kořenový systém, a že se lávky musejí rozebrat a rozřezat. No nic, s tím nic nenaděláme, tak jsme holt souhlasili.

Tato událost měla naštěstí pro nás opačný efekt, než ekoterorista předpokládal. Přišel na řadu úřední šiml, sehnaly se potřebná povolení, na stavbu, na těžbu dřeva atd. Přestali jsme používat staré stromy ležící na zemi, ale kácely zdravé stromy a stavěli z nich nové, větší lávky. Tímto byla odstartována nová epizoda.

V době své největší slávy trail obsahoval:

(1 m = 100cm = 1000 mm – nikoli dolekop.com metry u dropů J )

1)      Nájezdová lávka – U pily (cca 16m)

2)      Áčka     (cca 8m)

3)      Lávka za Áčky  (cca 8m)

4)      Lávka u kamenu   (cca 4m)

5)      Přejezd prkna  (cca 1,5m)

6)      Drop  (cca 2m)

7)      Výjezd okolo stromu   (cca 7m)

8)      Přejezd s vyhnutím stromu  (cca 7m)

9)      Kladina  (cca 10m)

10)  Nad bažinou (cca 19m)

11)  Drop z prkna a lávky  (cca 3,2m)

12)  Přemostění bažiny (u bývalého totemu)  (cca 7m)

13)  Nájezd na zídku (cca 3m)

14)  Rokle (ježděno pouze v počátcích) – přírodní

15)  Dvojitá překlopka – velká – dvě překlopky za sebou   (cca 27m)

16)  Skok/drop do pařezového dopadu (cca 2m)

17)  Křižovatky života  (cca 56m)

18)  Dvojitá překlopka – dvě překlopky nad sebou (cca 4m)

19)  Přejezd s prudkým sjezdem  (cca 8m)

20)  Výjezd k „Sajmonsu“  (cca 3m)

21)  „Sajmons + drop“  (cca 18m)

22)  Odpal od kamenů   (cca 3,5m)

23)  Kladina   (cca 7m)

24)  Spirála – později drop s dlouhým nájezdem   (cca 27m)

25)  Trial okolo stromů   (cca 16m)

26)  Kladina  (cca 9m)

27)  Nájezd na pařez a po kladině dolů.  (cca 7m)

28)  Drop ze zídky – na placku

Což je celkem cca 283,2 metrů.

Další technická data: Trail byl založen v roce 2000 – rok poté již jsou zdokumentovány lávky, které byly nově vybudovány. Jeho délka byla úctyhodných 1,4 km. Výstavba probíhala v podstatě bez přerušení do roku 2007. Kolik bylo použito dřeva, kolik kde kdo sehnal prkýnek, kolik jsme zatloukli hřebíků už dnes nikdo neví.

Asi by teď stálo za to, si každou překážku představit v dobách její největší slávy a poté i ukázat, jak chudák dopadla. Asi je zbytečné uvádět komentáře ke všem překážkám, ale uvidíme. Fotografie jsou řazeny stávající stav, po výstavbě (případně opravách).

1) Nájezdová lávka – U pily (cca 16m)

Tato překážka byla budována v pozdějším období trailu, Vybudována byla jako lepší nájezd na Áčka. Obtížností nebyla veliká, pouze ke konci vyžadovala přesné najetí, nebo poskočení zadním kolem, aby při odbočení na prkno nespadlo z lávky.

2) Áčka (cca 8m)

Prvek patřící k jedněm z nejstarších. Obtížnost byla přímo úměrná vlhkosti okolního terénu. Na této lávce nejčastěji docházelo k pádům a odskočením.

3) Lávka za Áčky (cca 8m)

Opět jeden jednoduchý přibližovací prvek zakončený malým dropem s dopadem (asi 40 cm). Lávka velmi jednoduchá, nejtěžší část byla v kořenovém rozjezdu před ní se dostatečně rozjet na nájezd (přeci jen jsme tam v počátcích jezdili na pevných XC kolech)

4) Lávka u kamenu (cca 4m)

Lávka s mírným sklonem z kopce, zakončená přírodním sjezdem z balvanu. Opět poměrně jednoduchá, díky mírnému sklonu jezdecky velmi příjemná.

5) Přejezd prkna (cca 1,5m)

Po sjetí z kamenu následovalo otočení o 90 stupňů a nájezd na 10 cm široký trámek, po kterém se překonala terénní díra a vyjelo se z něj na druhý vrchol. Obtížnost jak pro koho, dle rovnováhy.

6) Drop (cca 2m)

Asi nejméně povedená překážka. Drop s nájezdem do kopce, bez jakéhokoliv dopadu a do kořenů. Neměl jsem ho rád J.

7) Výjezd okolo stromu (cca 7m)

Zajímavá překážka svou náročností. Prkýnková lávka do kopce. Do její délky je potřeba započítat i první dva metry rozjezdu, protože byly po balvanech a mokrých kořenech. Obtížnost těžké hodnotit, velmi závislá na vlhkosti.

8) Přejezd s vyhnutím stromu (cca 7m)

Rovná lávka okolo dvou stromů. Jeden se objížděl zleva a druhému se vyhýbalo zprava. Při širokých řidítkách bylo nutné nahnout kolo, nebo obkroužit strom. Lávka končila dropem. Rozhodně zajímavá a technická lávka, přitom bezpečná.

9) Kladina

Postupem času se k obyčejnému položenému stromu s osekaným vrškem do plochy přidal nájezd po žebříčku. Lávka byla výborným tréninkem na rovnováhu, a rozhodně nebylo pravidlem, že by se na první pokus dojela až do konce.

10) Nad bažinou (cca 19m)

Dlouhá lávka komplet vystavěna nad vodou. Odskočení z této lávky v praxi vždy znamenalo mokré boty. Lávka byla uprostřed přerušena nájezdem na prkno a jízdou po krátkém prkně. Lávka byla zajímavá a v lidech vzbuzovala respekt a úctu svou polohou nad vodou.

11) Drop z prkna (cca 1,2m)

Drop z lávky, kupodivu i s dopadem :). Drop z prkna  - nic víc, než podepřené prkno kládou. Vzniklo z důvodu spadlé klády v trailu.

12) Přemostění bažiny (u bývalého totemu)  (cca 7m)

Také jedna z nejstarších lávek. Původně tuším nebylo vedeno takto vzduchem, ale při hladině. Tato verze byla po jejím zestárnutí a rozpadnutí nahrazena aktuální verzí. Jedna z mála lávek, které ještě drží a jsou použitelné. U této lávky stával totem, na kterém byly pověšeny bikové talismany = staré komponenty.

13) Nájezd na zídku (cca 3m)

Krátká lávka postavena jako zpestření úseku, kde chvíli nebylo nic. Jinak to byla krátká lávka položená na zemi ze které byl malý drolím ze zídky. Tato lávka byla někdy z hecu ježděna obráceně – naskakováno na ni.

15) Dvojitá překlopka – velká – dvě překlopky za sebou (cca 27m)

Jedna z největších staveb na trailu. Tato lávka technicky patřila k jedněm z nejobtížnějším. Spočívala v dlouhém nájezdu mírně do kopce, až do výšky cca 2,2 metru, kde byla osa otáčení první části. Tato část byla cca 6 metrů dlouhá. Po najetí za osu docházelo k pomalému překlopení a dosednutí na pokračující část. Na kterou se najelo, ujela se polovina vzdálenosti , kde se přejela osa druhého otáčení a došlo k překlopení druhé části. Na této lávce bylo zajímavé, že když jste jeli rychle, tak nestihlo dojít k překlopení a člověk mohl „skočit“. Bohužel tato překážka musela být odstraněna z důvodu budování trasy pro běžky. Sice jsme ji rozebrali na díly, ale již nikdy nesložili.

16)  Skok/drop do pařezového dopadu (cca 2m)

17) Křižovatky života (cca 56m)

Legenda sama o sobě. Původní křižovatky života byla malá, ze starých klád vytvořená překážka. Po nucené nové výstavbě se postavily křižovatky života veliké. Nejprve jejich konec vedl vysoko nad cestou, později byl přesunut směrem podél trailu a byly nastaveny ještě o další dvě kladiny a jednu lávku. Co se týká délky byla tato stavba největší na trailu. Název Křižovatky života vznikl z možnosti v půli překážky si zvolit cestu. Do strany po lávce, nebo rovně po stále se zužující kladině až se jelo po čisté kládě. I přes tuto obtížnou pasáž to někteří jezdili po těžší cestě.

18) Dvojitá překlopka – dvě překlopky nad sebou (cca 4m)

Ze dvou prken, a jedné kozy postavena zajímavá překážka, která i přes svou subtilnější konstrukci vydržela dlouho.

19) Přejezd s prudkým sjezdem (cca 8m)

Druhá s překážek která měla dvě možnosti na projetí. Jedna možnost byla projet lávku rovně a na konci seskočit dolů malým dropem. Druhá možnost byla v půlce lávky prudce zatočit doleva a sjet prudký sjezd. Obě varianty vyžadovali jistou dávku techniky.

20) Výjezd k „Sajmonsu“  (cca 4m)

21) „Sajmons + drop“  (cca 18m)

První velký drop postavený tady u nás. Drop z cca 2,5 metrové výšky do krátkého přírodního dopadu, nebo prudký sjezd na získání rychlosti, výskok kombinovaný s přeskokem na navazující lávku. Tato překážka v nás dlouhou dobu budila respekt a přeskok jsme si psychologicky zjednodušovali pomocí vloženého prkna. I z dnešního pohledu dle mého názoru zajímavý prvek.

22) Odpal od kamenů (cca 3,5m)

24) Spirála – později drop s dlouhým nájezdem (cca 27m)

Tuto překážku jsme stavěli před jedním z kempů, dle mota co nový kemp, to novinky na trailu. Původní záměr vyjíždět po dlouhé spirále do kopce se časem ukázal jako ne moc šťastný, protože stoupání spirály bylo poměrně veliké, což by asi tolik nevadilo, ale při podjezdu horní lávky se bylo nutno hodně sehnout a to jízdu více než komplikovalo. Proto došlo k přestavbě a stavební díly použité na spirály se postavili za sebe a vznikl dlouhý široký nájezd, na který byl postavený náskok. Na konci lávky byl krásný drop s dlouhým dopadem asi ze dvou metrové výšky. Tato překážka patřila k mým oblíbeným.

25) Trial okolo stromů (cca 16m)

Překážka, která byla postavena s vidinou jisté obtížnosti. Rovný úsek byl následován 180kou okolo stromu, poté o 90 stupňů doprava na dlouhou kladinu.

26) Kladina  (cca 9m)

27) Nájezd na pařez a po kladině dolů (cca 7m)

Tímto jsme si představily bývalé překážky, nyní již jen rozpadající se pomníky zašlé slávy. Bohužel klima u řeky přeje přírodě, mechům a rostlinám, ale rozhodně nepřeje stavbám ze dřeva. Letošní zima a přívaly sněhu, a polámané stromy dokonaly dílo zkázy a i poslední zbytky byly rozbity.

Do stavby trailu se postupem času zapojili v podstatě všichni bikeři z okolí co kdy jezdili. Přispěli prkénky, pomohli prací atd…

Nezbývá, než uchovat všechny záznamy o tomto díle pro budoucí generace.

Comments

 1. KRAJIC

  Chápu to tak, že trail končí z důvodu zchátrání a nulové údržby. Doufat, že z dnešní sociálně síťové omladiny doroste nová generace jezdců schopná se domluvit, zvednout prdel a něco dělat je přinejmenším naivní.

 2. V podstatě máš pravdu. My se už před časem upli jiným směrem, přírodní traily totiž poskytnou tak nějak víc a delší zábavy za stejný úsilí než ty prkenný. Lávky v mokrym lese u řeky chátraj moc rychle. Jeden rok to postavíš, a vzhledem k možství sněhu v těch končinách se to nedá jezdit moc dlouho. Druhej rok je to celý oslizlý, kluzký a chce to semtam vyspravit. Další sezónu se to komplet rozpadne. Bejvalo to tak, že jsme tam každoročně byli dva tejdny s pilou, jenže to šo tak na gymplu. Nicméně divokejch věcí tu roste spousta – stejně tak na sokolovsku a kraslicku.

 3. Manas

  Joo, To bejvaly casy … jen pro pripomenuti, pamatny trip s Padlistou :-)
  http://padlista.sweb.cz/kola.htm a hledej Nejdek :-D

 4. Je to tak, udržovat takový kolos staveb je už nad síly malé skupiny lidí dělající to po práci. Navíc počáteční elán už upadl a v praxi bychom to teď dělali tak maximálně dva. Tolik lávek je už spíš pro nějaký bikepark. Myslím, že na těchto stavbách bylo mnohem více stráveno jejich stavěním, než samotným ježděním. Ale je to škoda, mě osobně lávky jezdit baví.

 5. to je smutný čtení, neuvědomil jsem si jak dlouho už tu jezdíme. Poslal jsem ti na mail 2 fotky z mojí úplně první návštěvy Hammer trailu v roce 2001. A koukal jsem kolik “lávkových” fotek tady po okolí tehdy bylo. Hammer RIP. jedeme dál. Taky souhlasím s Krajícem, ale oni zestárnou, většina přestane jezdit a to malý procento co zůstane třeba začne stavět. Jen škoda, že tolik času prohospodaří na soc.sítích.Ale s tím nikdo nehnem.
  Tenhle článek byl o vzpomínání. Hezký vzpomínky! Díky-

 6. 200klada

  Rob: Jeste nic neprislo. Poslal jsi to me? 200klada

 7. hiry david

  škoda ale byla to část krásného lávkového života na kole , sem rád že sem to prožil

 8. Mára F.

  Díky za parádní poježdění PIONÝŘI. Dodnes vzpomínáme na třídenní kempík, kterej jsme podnikli s Hájisem a Míšou v létě 2001 na Přebuzy, při kterym jsme zavítali na nějakej Hammertrail. Hájis měl tenkrát nějaký kusý info o novejch lávkách nad Hamrama. Když jsme na ně narazili kousek od silnice tak jsme byli nadšený. Poslal jsem pár fotek Radkovi, tak je sem třeba přihodí. Je na nich i tenkrát nahodný okolojedoucí mistr 100klasa.

 9. Díky, doplnil jsem to sem. Člověk si uvědomí nad fotkama těch mladíků, jak už to jezdíme dlouho.

 10. Ty starý jsou stejně nejvíc. Pro pobavení přikládám i náš report z ježdění 2004 http://osbikers.unas.cz/index_.php?horni=pery2 plus fotky http://osbikers.unas.cz/galerie.php?click=1&zazn=Hammertrail_Camp_2004#

 11. Houby jezdíme dlouho, Brácha má i ten dres, i ty kraťasy pořád ještě ve skříni. Takže to nemůže být přece tak dlouho :)). A z toho kola pořád ještě jezdí představec a přesmykač :)

 12. chceš ještě další4 fotky? :-)

 13. Pěkný čtení, zamačkávám slzu. Je na to hodně vzpomínek, to stavění v lese byla vždycky zábava a příjemnej čas strávenej s kámošema.

 14. Mára F.

  Něco končí, něco začíná. V Sokolově na Baníku novej pumptrack!!! z půlky je hotovej a dá se už jezdit.Kompletní by to mělo být snad o víkendu.

 15. Mára S.

  Téměř před dvouma rokama, mě vzal Hájis na Hammertrail, abych si zabojoval se svojí fobií z prkýnek nad zemí. Našli jsme tam onehdá ještě pár lávek, který se dali jezdit. Díky Hájisovo i Růžovo vytrvalýmu povzbuzování jsem nakonec sám nad sebou zvítězil a pár lávek pokořil :-)
  Byl jsem tenkrát poprvé na lávkách a budu na Hammertrail vzpomínat.
  Hájis tenkrát udělal pár fotek, který pošlu.

 16. crw

  Jojo, Hammertrail. Vzpomínám, jak jsme se po skončení jednoho soukromého vícedenního bajkovýho závodu v hospodě koukali na NorthShore Extreme II a byli jsme z toho úplně v prdeli. A pak mi moje nastávající sdělila, že Holubka viděla u Rolavy nad Hamry nějaký lávky. Tak jsem si říkal, nojo, no, kdoví co to bude, ale jeli jsme se tam podívat. A když jsem to uviděl, málem jsem si cvrnknul nadšením.To byla ještě ta první nástupní lávka nahoře, co končila dropíkem do zatáčky a bylo to spíš trialový, a ta úzká do “A” u už strženýho přemostění byla největší výzva 8-) Pak, jak celá trasa rostla, my rostli s ní, ale dvoumetrový dropy jsem nikdy nedával 8-) Tom Taich na testovacím Norcu nedal dvojitou sklopku a slyšel tolik posměchu… Těžká nostalgie… Můj prvorozený ve dvou letech některé lávky dal ještě na odrážedle, s jištěním vynerveného otce, díky tomu jsem mu pak musel takovou malinkou postavit i u chaty 8-) A když jsem prohrabal archív, pár fotek ze starýho aparátu jsem objevil a když se to povede a někomu zneužiju skener, určitě pošlu. Zejména ta, jak Králýk na Křižovatkách života posílá prdeloně na prkna s kolem nad hlavou, ta je výživná 8-)

Submit a Comment