Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

18 Comments

MČR DH Klínovec – report

Vágner, Tóthová, Hanák, Hendrich a Srba – toť jména nových či staronových mistrů republiky ve sjezdu. Chcete méně stručnou verzi? Klikněte na více

Kapitola I. Pro slušné čtenáře

Po té, co mistrovský závod na Ještědu musel ustoupit přípravám zimních závodů, na které stejně zase nebude sníh, připadlo dějiště mistrovství republiky podruhé v řadě na Klínovec.

sylva.jpgTrať

Kam až má pamět sahá, blya trať na Klínovci v podstatě stále stejná. Měnil se vršek nebo pár detailů jinde, ale klikatící se slalom pod Pašeráckou by každý český či východoněmecký sjezdař sjel i poslepu. Letos se ale podařilo prosadit zsadnější změny. Trať jsme chtěli v maximální míře rozšířit, změnit a dát jezdcům více volnosti, kudy jet. Ve vrchní části proti loňsku přibyla sice jen jedna zatáčka, jelo se pak v podstatě stejně, jen díry byly zase o něco větší. Ty pravé novinky začínaly nad všem známým “Vancouverem”, který byl směrem nahoru dost prodloužen v lese. Z Vancouveru se trochu jinak vyjelo a bylo zde další překvápko – zatáčky skoro komplet jinak. Další velkou změnou bylo, že cíl byl už u lanovky a odpadla tak asfaltová štreka na spodní parkoviště. Více popisovat asi nemá cenu, helmetcam run tratě jste u nás měli možnost vidět. Trať hodnotit nebudu, to je spíš na vás – budeme rádi, když se vyádříte v komentářích. Reakce lidí přímo na místě byly ale veskrze poztivní, což nás samozřejmě těší. Na mnoha místech lidi postávali, načítali a spekulovali, kde je nejvýhodnější stopa, takže náš cíl byl snad splněn.

Mistrovství republiky má trochu jiný program než Český pohár. První jízda všech kategorií, ve kterých se bojovalo o tituly, sloužila jen jako měřený trénink, což bylo na jizdě mnoha riderů celkem znát – proč se honit. Příjemnou novinkou bylo, že se kategorii expert obě jízdy normálně počítaly do ČP a nešlo tak pro hobíky jen o volný pouťák nevalné prestiže jako loni.

Počasí se během víkendu měnilo často jak ministři zdravotnictví, takže neustálé přezouvání gum bylo na denním pořádku, nicméně na finálovou jízdu stihla trať poměrně vyschnout. V Hardtailech si s naprosto šíleným časem  4:15,426 (který by jinak stačil na 6. místo v expertech) pro titul dojel Zdeněk Hendrich. Mastery snad nemá cenu zmiňovat – všichni víme předem, jak to dopadne. Snad jen, že za Martinem Srbou dojel Míra Křížek. Loňský titul obhájila i Katarína Tóthová (takže jí celý rok zase budu nazývat mistryní), ale o překvapení víkendu se málem postarala Lenka Strolená z DH Racing Team & Bishop, když ve své první sezóně za Káťou zaostala jen o 5 vteřin a brala tedy stříbro. Podle zaběhlého scénáře dopadlo finále mužů, ve kterém po třetí v řadě zvítězil Adam Vágner. Druhý Kamil Tatrkoviř ze Suzuki-RB (že bychom se o tomto týmu tentokrát na největším českém cyklobulvárním serveru nic nedočetli?), který jinak letos na sjezďáku skoro nesedí a plně se soustřeďuje na fourcross, měl ztrátu pouhých pět desetinek. Experti tentokrát mistrovské medaile nedostávali, nejrychleji zajel Petr Kantorek. Detailní výsledky na poharmtb.cz.

Mistrovství republiky je minulostí a já začínám mít nepříjemný pocit, že se sezóna pomalu chýlí k závěru. Před námi je ještě finále ČP na zbrusu nové slibně vypadající trati na Bouřňáku a spousta dalších akcí, takže si je pořádně užívejte a příští rok snad opět na shledanou na Klínovci. Myslím, že letos se to (hlavně díky panu Šolcovi – provozovateli lanovky, nikoliv oficiálním pořadatelům) podařilo a celý závod proběhl, jak má.
Chcete-li, čtěte dále:

Kapitola II. Pocity, dojmy, bulvár a fámy

Už ve čtvrtek ráno (tj. začátkem víkendu) jsme měli na kopci sraz s Čárysem. Překvapivě zde trénovala téměř kompletní špička masters – ambice v této kategorii jsou zjevně nejvyšší. Dali jsme si pět jízd a šli s Carlosem shrabat kus trati, která se ještě sekala. Večer jsme se přesunuli na chatu a odtud poté prozkoumat Božák. Soki přivedl servírku z Klínovce. Bulvární fotky z večera jsou ve Vítovo telefonu a asi bude lepší, když tam zůstanou.

Pátek

Zjišťujeme, že na nás nakonec zbylo i přidělání matrací na stromy. Během pátku postupně přijíždějí lidi, trať se plní a v mokru celkem rychle mění kluzačku. Na chatu pčijíždí Renřa, která od minula zdvojnásobila smečku svých psů a vyměnila Pádlistu za Kráťu:P Večer klidnější posezení v hospodě s přáteli a pak Koliba. Probíhá to celkem v klidu, žádná zvěř jako loni, končíme asi ve 3.

Sobota

David Sekáč si ráno prochází trať se sekyrkou a končí s 20 stehy v ostrovské nemocnici. Dobře ty! Počasí, že bys psa nevyhnal. Takový to typicky klínovecký – mlha, zima, vítr, bláto, poprchává, chceš být úplně někde jinde a dělat něco jinýho než v tom tady jezdit. Po dvou jízdách si dávám nahoře oběd, po třetí to chci zabalit. Nějak mě napadá, že by bylo dobré se zaregistrovat a musím tak dolů ještě jednou. Pod Pašeráckou prorážím, úplně svlíkám plášť a nesu tak kolo poměrně slušnej kus na spodní parkoviště. Už mě to fakt nebaví.

Večer jedeme na raut pořádaný hlavním sponzorem, Léčebnými Lázněmi Jávhymov,  do Běhounka. Být tohle součástí každého závodu, dostával by ČP ode mne lepší hodnocení:o)

rozhodci.jpg
Tady se předem domlouvají výsledky:o)

Neděle

Klínovec je pro mě prokletej. Každej rok ho mám děsně nalítanej a každej rok to pak děsně kazim. Letos jsem to teda měl díky neustálému mlíkování, hrabání a jezení borůvek nalítaný míň, ale jinak to byla zase ta stará písnička.

První jízda

Vršek vysychá, už to celkem jede. Nejedu úplně ideálně, občas mě to maličko pokope, ale v pohodě. Zatáčku před skokem pod lanovkou si najíždim blbě a musim spomalit (Řve tam Jana a já to obyčejně kurvím v místech, kde mě vidí). Na skoku pod lanovkou, který je tam odjakživa a já ho  tedy jel asi “několikasetkrát” vycvakávám pedál a na jedný nze to tak nějak držím. Nutno podotknout, že ten pedál mi jde nacvaknout jen z jedný strany a jak se otočí, což se samozřejmě stalo, je to v háji. Zkuste si během jízdy otočit pedál, fakt to neni tak jednoduchý. Jedu si teda na divoko s jednou nohou na volno a po doslova pár metrech mi padá řetěz a jak později zjišťuju, mizí kolečko z přehazovačky. Jede se na tom už fakt blbě. Šoupu si to teda nějak k Vancouveru, musí to vypadat strašně. Znáte mechanický Avidy? Je tam takový aretační kolečko, který když se uvolní postupně se vám oddálí destička a prodloužé se chod brzdy. Ano, to se mi stalo. V točkách pod Pašeráckou už jde páčka až k řidítkům naprázdno a zadní brzda je mimo provoz. Bez řetězu, brzdy a nášlapu se teda tak nějak pomaloučku dostávám do cíle. Ani další dvě mediální mrdky na tom ale nebyly lépe.

Mezi jízdama je ukrutná pauza. Když zmerčím ve frontě na párek slečnu z televize, snažím se před ní hlasitě komentovat, jak ty zýznamy dělají. Chytá se na to:o) Podle ní to dělají dobře, protože “už to dělá pět let.” Co se dá na to říct?  Vyzvídám, jestli zase točí jen silnici a start. Prý jsou i v lese. Uvidíme.

V tuto chvíli jsem už záznam viděl. Měli ho ještě v pondělí večer, všechna čest. Tady chvála bohužel končí, protože přesně v duchu: “dělám to tak 5 let, budu to tak dělat dál,” je to stejný jako vždy – záběr na start z rampy, záběr na dojezd do cíle, to všechno zopakováno tak dvacetkrát. Pár záběrů z lesa u některých jezdců vlasně je. Díky přemlíkování výjezdu z Vancouveru tam z cesty asi vidělikulový a tak mseli o pár metrů výš. Záběry teda na dva Tranzity lidí, co tam poslali, bych řekl, nic moc. Holky ukázali všechny, masters asi 10, experta žádnýho, Káťa tam má kouzelnej rozhovor:o) Faktických chyb ale asi minimum. I když to, že se “trať maličko změnila” se mě možná i maličko dotklo. Za zmínku stojí, že záznam na jejich i-vysílání začínal tenisem a končil bez nejrychlejších tří eliťáků – zřemě jim to automat vysoce sofistikovaně stříhá podle budíku, což třeba ve světle toho, že do pořadů sami vkládají VPS signál působí poněkud amatérsky. Tolik kritika námi povinně placeného média a zpět k dění na Klínovci.

Finálová jízda

Carlos má jet chviličku po mě a tak jedeme nahoru spolu. Přestože nesnáším čekání na start v zimě, už bych skoro vyrazil. Carlos, obyčejně na odjezd v 10.00 čekající už v 9.40 v nastartovaném autě, ale nechce – prý je času dost. Nakonec se teda zvedáme a na nezvykle pomalu jedoucí lanovce si začínám myslet, že to bude just. Lanovka zastavuje. Bude to honička. Vyrážejí první experti, jede jich přede mnou asi osm, což jsou čtyři minutky. Lanovka zastavuje podruhé. Jsem kousek před vrchní stanicí a vidím dlouhou mezeru mezi starty. Otáčím se na Zvolouše: “Víš, proč teď nikdo nejede?” Škodolibě se mi směje. Carlos jede na lanovce přede mnou. Hned po vystoupení pádí k rampě, cestou se pod tlakem o ni zasekává kolem, ani neleze do kleští a hned jede. Měl to určitě vypočítaný.

Startéři nechtějí o zařazení na konec kategorie ani slyšet, narušilo by to celý program. Jasně, moje chyba. Měl jsem vyrazit dřív. Kam bychom přišli, kdyby to dělal každý a tak, že:o) Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že kdyby byli alespoň z poloviny vstřícní jako třeba pořadatelé 3DHčka, věděl bych, za kolik sjedu trať, na který jsem předtím bezmála dva týdny makal. Doufám, že mé zážitky z trati co do zábavnosti tentokrát předčily i Keliho. Dobře jede i Červ – když ve Vancouveru zmerčí 100klády, zdraví je a následně lehá:o) Sice jsem ani nejel, pčesto dávám dole rozhovor Streamu – neni důležitý jet rychle, ale dobře to prodat, muhahahá!
Tak já si teď od Klínovce konečně trochu odpočinu a aklimatizuju se zpět na teplo.  Čekejte u nás ještě joSewovo skvělé video (o dost lepší než na D:key a mnohanásobně lepší než na ČT).

Comments

 1. Tomík

  tak když chcete napsat něco k té trati, tak to tady máte: všechny změny dobrý, trati to prospělo, nájezd do vancouveru těžký ale všemi jetelný několik stop – paráda, zkrácení o asfalt – super dobře, mlýkování letos na jedničku ani jeden scott neproklouzl…… no a s TV to nemá smysl řešit, v jejich podání to jsou jen pohyblivý výsledky pro ty co tam nebyli a sou líní si je někde najít

 2. K.O.N.E.Č.N.Ě.

  Díky :)

 3. Pádlista

  Shledávam tento článek velice zábavným.

 4. Czert

  nechtěl jsem ti to radku v Jasný vpálit uplně do očí, ale s tim tvym vehiklem bys už měl něco udělat, je to o smrt :-D

 5. bflmpsfz

  ,,(o dost lepší než na D:key a mnohanásobně lepší než na ČT)´´. Celkem troufalost povyšovat doposud nezhotovený videjko nad ostatní , ne :D

 6. Czert: Já vím:o)

  bflmpsfz: Ano. Zdravě sebevědomá troufalost podložená dosavadní kvalitou:o)

 7. bflmpsfz

  No pokud je to tak, o to víc se těšíme a jsme zvědaví.

 8. Video hotovo a myslím, že je to pecka. Těšte se na zítřek.

 9. kuba

  Radku, ten popis pod tou fotkou jak žereme je blbě. To už ty výsledky byli hotový….

  kuba

 10. Aha, jsem si neuvědomil, že bylo všechno dohodnuto už v úvodu:o)

 11. Blackbiker Vitas

  Ahoj, dobrej report Radku, jinak ještě že tě na ten start nepustili, protože ten tvůj stroj už má vážně dost-ty roznýtovaný kotouče mne tedy dostaly:-)zlaté české ručičky:-):-)
  Takže change-celou brzdovou soustavu-čím dřív tím líp:-) V.

 12. To videejko je úplně výborný……..:-))). skvěla práce. Je to fakt bomba. Mimochodem ČT záznam byl úplně mimo mé chápání. Fakt děs hrůza a nuda, nuda, nuda, nicméně pobavilo mě kolik prostoru bylo věnováno kategorii Masters…..hahaha…..fakt dobrý. Jojo přesně tolik si my fotříci od rodin zasloužíme. :-))
  Jo a ještě nezapometulný hlasový projev jedne bajkerky na oranžovem kole někde kolem 20 minuty….:-))…….myslím že je to ta škodolibá holka za stromem…….-)). Peace pro S. :-))

 13. p.e.t.r.

  hele Radku, udělali jste to prostě dobře, ale jenom chválit tě a tvou crew nemůžu neb Peťovi Jochovi chyběl kvalitnější přísun barbínek, takže byl mírně rozhozen a teď je rozbitej minimálně na tři – čtyři týdny, v Kolibě nemají tyč u které by se daly předvádět náročné kreace, pokud Lázně chtějí pořádat rauty, tak proč nás nepozvaly všechny, mohla být prdel (nebo jste měli alespoň vzít vzorky do ešusu), byl jsem tak zblblej ze sobotního počasí, že jsem si v neděli odpoledne ani neuvědomil, že už se práší a je sucho,,,,,,,ještě nějaké připomínky???? ne….. tak díky moc! bylo do fajn!. PS moje děti děkují promotérovi za fajn dárek, který jim vyhrála Káťa a to futrál na tenisovou raketu,,,,,sice se těšili na nějaký použitější telefon, ale na druhou stranu byli rádi, že nedostali použitou kadibudku od TOITOIe.

 14. To byl fakt futrál na raketu? Asi čekali, že vyhraje Tonda.

 15. Henda

  Vitez kategorie HT se pise s mekym “i” Hendrich :-) proste s mekym a kratkym…blba kombinace:-)

 16. Radek Broz bez háčku se omlouvá.

 17. moje reakce: největší poděkování za přípravu nové tratě patří Radkovi a Karlosovi, kteří odpracovali neuvěřitelné množství hodin na sjezdovce, příprava terénu, mlíkování, matrace ap. Bohužel musím konstatovat,že kdyby to zůstalo na pořadateli tak se snad závod ani nejel.
  Mám námět pro diskusi: Tolik diskutovaný cíl. Názor veřejnosti je takový, že by měl být cíl na parkovišti, protože je odtržen od veškerého dění, depa jsou jinde, diváci na parkovišti, ap. Jestli by nebylo od věci také vyhovět divákovi, protože závody bez diváků.. no nevím.
  Karlosi, Radku, trať je stále vyznačená…..

 18. Koukám že to byla paráda škoda že sem byl na dovolený :(

Submit a Comment