Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

17 Comments

ČPDH Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn – stále to samé, nebo snad ne? Co jsem tam tři dny dělal a co se dělo kolem se dozvíte v následujícím nebývale rozsáhlém čtení….

čtvrtek – back in the basecamp

Do Svatého Petra jsme už tradičně přijeli ve čtvrtek večer. Soki nám naštěstí v předstihu zabral dostatečný prostor na depo, jelikož celý zbytek areálu byl již v tuto chvíli řádně rozparcelován. K vidění byly názvy teamů jako Favorit Brno. Ne, Favorit nefušuje do sjezdu, jen se po letech poháry ve sjezdu a cross-country opět sešli v jednom dějišti. Je mlha, vlhko a zima.
Ačkoliv je nás tu večer již celkem dost, Špindl si drží svoji pověst ospalé díry a není otevřen ani stánek. Sylva pendluje depem a snaží se všechny ožrat její mobilní barovou sadou s malinovicí:o) Dáváme jen lehčí posezení u ohně a po likvidaci všech tekutých zásob jdeme spát.

IMG_4459.JPG

pátek – ride hard, party harder

V pátek mne budí bubnování kapek deště, což je přesně ten zvuk, který jsem chtěl slyšet nejméně. Čekáme pár hodin, jestli někdo trať vysuší dresem a když se k tomu nikdo nemá, vyrážíme. K popisu trati se dostaneme později… Nahoře je zima a chvílemi mlha hustá, že by se v ní i Rákosníček ztratil. Dal jsem si za pátek osm jízd, všechny s dost přestávkama, ale spokojenost. Je to pořád to samý, ale jelikož jsem tu jednou ročně, baví mě to, je to zase trochu jiná výzva.

Večer jsme chtěli jít někam chvíli posedět. Snažíme se dostat do Erpetu, leč marně – fotobuňka funguje jen zevnitř. Někdo nás pouští, ale ty protivný paní, co tam už léta pracují a být majitelem, nenechám je tam ani uklízet, nám hned oznamují, že je pozdě, že se zavírá. “Je deset,” povídám. “Zejtra budeme mít dýl,” odvětí personál. “Jako třeba i do půl jedenáctý?” vyzvídám. “Třeba.” Klasika. Každá zapadlá vesnička u nás v Krušných horách nabízí přes léto lepší služby než naše nej nej nej zimní středisko. Chvíli váháme, už se vracíme do depa, ale Kouč (ano, byl to on, pamatuju si to) velí: “Jde se do města.”

IMG_4694.JPG

Kotvíme v naší oblíbené hospodě vedle Dolský. Piva, vína, kokakolarum pro Čáryse. Postupně se schyluje ke kombinaci hruškovice-slivovice a po chvíli se dáváme na ústup. Někdo, myslím, že opět Kouč, velí vstoupit do Dolský. Zde je již početná skupina jezdců a party se postupně rozjíždí, až vyhrocuje. Většina dění se nedá publikovat ani na tak neslušném webu, jakým bezesporu ETBikez.com je. Fotky jste už viděli, známé firmy určitě poznali. S lidmi, které nemám jmenovat, protože byli vlastně celý večer hodní, jdeme pryč ve čtyři. Svítá a ptactvo švitoří…

sobota – earn your trails

V sobotu se mi po čtyřech hodinách vstávalo překvapivě hladce a vyrazil jsem si dát čtyři tréninkové jízdy. Hlavním bodem na sobotním plánu dne ale nebyl DH trénink, nýbrž freeriding po okolních kopcích s Čárysem a průvodcem Zvoloušem. Časový harmonogram DH víkendu je poměrně neúprosný – bylo nutné se stihnout odpoledne zaregistrovat a v podvečer ještě stihnout povinný trénink. Ač v kanceláři závodu nebyla fronta obvyklých nekonečných rozměrů, moc rychle to početnému a desítkami stejných závodů dle předpokladů sehranému a zocelenmu týmu pořadatelů jako vždy moc od ruky nešlo a tak jsem licenci s přihláškou radši dal klukům a mazal na lanovku.

Čárys s Mórou měli trochu zpoždění, takže jsme si se Zvoloušem stihli dát jednu FR trasu z Plání do Sv. Petra. Od horní stanice lanovky k poslední cestě křižující DH trať vede parádní singletrack se spoustou kamenů, hupů, uměle postavených kamenných schodů a lávek z trámů – stvořeno pro pěší turisty, designováno jako pro bikery.

Dole jsme se setkali s Mórou a Káťou (ne tou mistryní, ta poctivě trénovala) a vyjeli z Pláně směrem na Vrchlabí. Tohle se mi líbí moc. Do Vrchlabí je to 15 km téměř pořád z kopce, různý povrchy, přírodní skočky, palba i technika.
Zvoloušovi se bohužel podařilo prorazit a hezky dlouho lepit. Čárys to nervózně komentoval a po pár metrech se mu dostalo zasoužené odplaty. Lepí aky dlouho. Zvoloušovi to znovu uchází. Záplaty pomalu docházejí a hlavně – čas se krátí. Pokud chceme stihnou večerní trénink, musíme být na lanovce z Herlíkovic ve čtyři, takže si to se Zvoloušem zkracujeme po silnici a celkem chrtíme nahoru. U lanovky zjišťujeme, že jede každou půlhodinu, spěch bylzbytečný a na vrcholu teda čekáme na zbytek.

Chvíli jsme jeli lehčí houpání po hřebeni a jsme u prvního zakázaného trailu. Šlo o poměrně širokou hladkou cestu se snad třicítkou odvodňovačů, které byly tvořeny boulí odrazovou a boulí dopadovou, vzdálenost vždy tak metra až dva, různá hloubka, takže něco skočit, něco po zadním, něco potlumit… Prostě jeden dvojáček za druhým, paráda.

IMG_4794.JPG
Krnapácká značka pro obzvláště výživné traily

Najíždíme zpět na legál a z rozcestí chceme jet neschválenou cestou na Medvědín. Zde však stojí 2 příslušníci Burseek-and-destroy komanda obohaceni o represivní složku. Co tu dělají? Prostě tam placeni z našich daní celý den postávají a vytvářejí takový trochu sofistikovanější plot. V údolí se turistům vesele vykrádají auta, ale běda, kdyby se pneumatiky bikerů dotklz cesty na posvátném území KRNAPu. Co naplat, vydáváme se do Špindlu asfaltkou. Cestou samozřejmě všude narážíme na stopy těžby, při které si dělníci rozhodně nebrali servítky, na turisty prohánějící se v passatech, na vytékající septik z hotelu a další věci, které jsou patrně více OK než rideři.
IMG_4796.jpg
Živý plot

Do Špindlu dorážíme polomrtví akorát na povinný trénink, takže beru páteřák, měním helmu a jedu zase nahoru. Chtěl jsem dát dvě, ale to už by fakt nešlo. Moje celková sobotní bilance je 5x DH a mnoho freeridu, na kole celej den. Díky Zvoloušovi, že nám ukázal ty super trasy.

Bohužel sobota si vyžádala i své oběti a tak v sanitce kromě krosařů, kteří ten den závodili, končí i Tery a Hečís testující svého nového Foese. Z XC jem bohužel skoro nic neviděl, ale jet tu sjezdovku nahoru víc než jednou bych rozhodně nechtěl – respekt vše, co si to dávali.

Trať – the aged one

Už loni jsem psal: “Je furt stejná.” Ano, je stále ještě “furt stejná”. Přibyly teda dvě moc povedené klopenky pod Hromovkou – škoda, že se první během víkendu fakt dost vybrzdila. Byla to taková krásná intermission mezi neustálým sbíjením, kde se mi vždy prohnalo hlavou “proč já se teď nevozím v takovejch krásnejch zatáčkách někde v bikeparku?” Nicméně mě trať celou dobu dost bavila a zazávodil jsem si tu taky rád. Málem bych zapomněl na dva vynucené nové příkopy přemostěné lávkami – jeden kousek po startu a jeden místo “dvojáku bez dopadu” po paleťáku. Hned, jak jsem je viděl, bylo mi jasné, že tam někdo zahučí – k tomu se ještě dostaneme v kapitole race… Jako problém vidím kolíky. Zatímco parkoviště, spodek XC trati a prostor pro diváky byl vykolíkován vcelku pružnými tenkými plastovými tyčemi, trať měla svodidla v podobě poctivých dřevěných hranolů deset na deset pořádně zabušených kolmo do země. Chápu, že v tomhle terénu bez vrtáku člověk nic nezatluče, ale když si tam pravidelně lidi lámou ruce – nedej bože, aby se na něj někdo fakt pořádně napíchl po jeho zlomení – chtělo by to asi přehodnotit, jestli je to takhle nejlíp, jak to jde udělat.

Deset, pět, Race

První jízdu jedu tak nějak na pohodu. Až moc. Musím říct, že jsem čekal, že to v kuse bude přecejen trochu jednodušší a čas zároveň bude lepší. Bylo to fakt špatný a pomalý. Za mnou končí snad jen lidi, co to stlačili. Podotýkám, že jsem ztratil jednu čočku a tak vidím celkem kulový a kameny občas trochu překvapujou. Když to pak říkám Čárysovi, nevěří.

Ve snaze něco vám natočit chvátám hned po dojetí lanovkou nahoru, ale stíhám jen asi čtyři poslední eliťáky na rampě a je konec. Od konkurenční mediální mrdky Kusy zjišťuju, že další kolo začne zhruba za hodinu. S Kusou teda debatím, dávám si na terase na vrcholu kopce oběd, který mi přerušuje déšť a jdu točit druhý kolo. Bohužel spěchám na start, takže stíhám jen pevňáky, kterejch jede proklatě málo (kde jsou ty časy, kdy jich jelo třeba 80?), holky a masters.

Je čas vzít bike a chvátat na start. Bohužel lanovka má nějakou poruchu, cestou ještě moknu a k rampě přicházím až ve chvíli, kdy už se po mně shánějí. Stihnu se tak akorát trochu vydýchat z výstupu a už jedu. Vršek celkem dobrej, mírnej deštík osvěžuje. V rejčích na modrý mi to klasicky nejede, už už chci zase polevit, ale řve na mě Čárys, tak se nedávám a držím to dál. Zajímavostí je, že můj průjezd mu naprosto vyrušil foťák a zřejmě jej poslal do křemíkového nebe. Na konkurenci je nutno použít temnou sílu! Jedu na své poměry poměrně dobře a přes jednu velkou a několik drobných chyb stahuju 40 vteřin. Ještě k tomu buď blbě slyším moderátora (nebo to Ivan zeslonil) a myslím, že jsem dal ještě víc. Carlos je přesvědčen, že jde o chybu časomíry. Ostatní ovlivněni mediální kampaní na 720 věří, že je to zimní přípravou.

V pevňákách bylo poměrně překvapující semi, ve kterém se na první místo před Hendricha dostal Ríša Sýkora na svém oranžovém RB a na třetím dojel Čerw na žlutém. Asi vidinou bedny a zástupy fanynek přemotivován ve finále drtil tolik, že prorazil a pak už se jen vztekal, finálové zlato bral Jakub Kříž.

Komplikovanou semifinálovou zápletku měl i souboj riderů nad třicet let. Normálně téhle kategorii dominuje Martin Srba a když nepřijel na prvním místě, bylo jasné, že se něco stalo. Přijel do depa s tím, že odstředivá síla byla silnější než on a poslala ho do výkopu pod paleťákem. “Vidim, že tam jdu, posílám kolo napřed, letim do zdi a padám dolů. Díra jak na tank. Nemůžu dostat kolo ven, dva lidi mi pomáhají, házim jim kolo, ale nechytají a padá na mě zpátky,” takhle přibližně to Martin komentoval. Slušná práce! Finále si už samozřejmě pohlídal.

V juniorech v semi Martin Mitvalský (DH Racing team & Bishop) za prvním Radkem Machýčkem zaostal o pouhou setinku, třetí dojel nadějnej Martin Hanák. Finále Martin Mitvalský už vyhrál a upevnil si tak pozici lídra poháru.

IMG_4863.JPG

V ženské kategorii se na druhém místě mezi holky vklínila Káťa Tóthová aka Mistryně, na pokoření Harriet Rucknagel jí tentokrát chybělo devět vteřinek. Expery vyhrál Richard Joza aka Jouda z Bubova Koloshopteamu. Zřejmě dobrej oddíl.

Na elitu jsem se šel mrknout na schody nad cestou, jelikož kolovala zpráva, že Adam a pár dalších je přeskakuje z pařezu nad nimi. Je tu Čárys, Keli, Mox, přijíždí Renča s Hanzem a prostě všichni fajnšmekři oceňující práci v terénu, ostatní se koukají na dřevěný skoky dole. Co tu předvádělo prvních tak 5 eliťáků s Bártou v čele, to bylo nejvíc! Přiletěj ve strašnejch kulích, odrazej se, kamsi to prásknou, někoho stihne v letu ještě jeden schod krásně pokopat, a ve strašnym motokrosu ji držej a letěj dolu do zatáčky. Tohle je naprosto mimo! Škoda, že náhradní baterka do kamery zůstala v autě. Adam tu nakonec projíždí vcelku v klídku, asi ví, že už nahnal dost a neriskuje před Evropou. Vítězí s desetisekundovým náskokem. Filip Mat.uš prorazil, Petr Joch comeback na 4. místě.

Co říci závěrem? Přestože by to novou trať chtělo a potenciál ospalého Špindlu se celkově využívá jen z části, mě trať hodně bavila, freeriding byl boží, parta lidí naprosto skvělá a party divoká. Spojení s XC je taky fajn a doufejme, že i přes větší nároky jak na areál tak pořadatele, se takových závodních víkendů, kde jedni koukají s povislou čelistí na to, jak ti druzí rvou na velkou pilu sjezdovku nahoru a druhý den zase krosaři sledují, co všechno se dá ještě ustát, dočkáme častěji. Navíc čutálisti sbalili mičudy, sedli do busu a opustili Rakousko, takže celkově víkend nad očekávání. (Pepo, já musel)
PS: Kde byl třeba takovej tlustej Maňas? Zase si válel šunky, jako místo Meziboří? A co Maňas T.? Taky? Co? No? Hmmm? A máte to, vy dva!

PS2: Vozil jsem fakt nízký tlaky, enduro duše a ani jednou neprorazil a ani jednou se neválel – jedu snad v cheat módu, už jen zrychlit.

Comments

 1. goofy

  Super report :-)

 2. hýbňoš

  to ste si daly krásnou vyjížďku a ten freeride z plání dolu je taky parádní. PS Maňase T. sem potkal jak celej den hopsal 3 skoky na 24hodinovce

 3. ambry

  ty krkonose to je peklo – bikery tam slavnostne pustej jen co to komplet vyasfaltujou

 4. Ja se valel doma, ani nevim co sem delal, ale dvakrat sem se vytah na kolo :-)
  Rikal jsem si ze s tim ze nemam najeto ani prd, dva mesice bez kola a zadna fyzicka to bych taky moh riskovat ze me predjede Radek a to bych neprezil :-)

 5. Tomík

  ten odstavec o “živým plotu” mooooc pěkný

 6. pěkně napsáno, ty jeden magnáte mediální!!! živý plot, to je fakt šílenost, kde to proboha žijeme. Loni jezdily bagry kvůli lanovce, letos díra na odchyt Srbiče, příště postaví do prostředka sjezdovky Lídl, jenom těch pár šutrů a klopenek pro nás to nikdy.

 7. Paráda, koupíme si všichni silničky a budem jezdit do krkonoš za pořádnym asfaltem z Prahy.A pak bych zavřel sjezdovy tratě a pěkně tam namotal nějakou serpentýnu s obrubníkama a místama rozházel štěrk, kdyby si lidi stěžovali že to neni adrenalin, protože když tam bude asfalt tak nebudete, vy zlí bikeři, jezdit po těch rostlinkách.Jinak hezkej report.

 8. Report fakt super ! Dal sis sice načas, ale o to víc kvalitní…

  Jen bych chtěl dodat, že golfista snad přeci jen ožije…Václav s fotokrámu je B.Ů.H. Fakturu stejně posílám…

  Ke Spindlu co dodat. Snad příští rok…

 9. Report velmi kvalitni, fakt dobry cteni. :-)

  Jen nechapu, jak nekdo muze ztratit cocku? Pravda, uz to rikalo vice lidi, ze treba pri fotbale (fuj!) jim vypadne. Ale ze jsem sebou uz parkrat dost slehnul vo zem, skocil placaka do vody s vytrestenyma ocima a podobny vylomeniny.. ale me tam proste porad drzi a drzi. Pravda, obcas mam problem je i vyndat.. :-))

 10. 2 Fousmen: me treba vypadly obe najednou. Dobre bylo to pri backflipu, dobre bylo to do vody, a ano bylo to asi z 7 metru kdyz jsem to nedotocil a poslal na ksicht :-)
  Ale taky jinak to nejak nechapu. to musis mit extra vytresteny oci aby se ti to povedlo.

 11. To je hovno, klucí. Já svého času viděl jen na jedno oko. Na druhým jsem měl 8,5 (na dálku) a valíém ju na streetu, z Kaplice, držím prostředek, 2 kila, a vytřeštěný voči, koleno klacek koleno, a normálně….jsem si jí VYMRKNUL !

  Domu jsem jel 50.

  Ono jak to vyschne, kór ty ultratenký, tak jdou ven. Hodně mrkat, brothas !

 12. Čárys: 8,5? boze! to uz by byly slusny popelniky :-) tos vyresil operaci?

 13. Mě taky drží. Jde o o, že si ji vyndaváš ořralej po tmě a spadne ti:o)

 14. Radek: To ovsem meni situaci, tohle se mi uz taky stalo.. :-) Myslel jsem ze ti vypadla za jizdy.

 15. KZM

  Moc o tom nevíš když si bereš do huby KRNAP. Kdo porušuje KRNAPácký zákazy je kokot nebo němec. Když tohle bude dělat každý tak nevim.

 16. Kdyby ten zákaz měl aspoň trošku smyslu, ta proč ne. Nikdo nejezdí vegetací v první zóně – vysvětli mi, co kolo tak zničí na uměle vybudovaný cestě.

 17. zvolouš

  pro KZM: tak sem asi němec….nebo kokot? nevim, možná obojí. můžeš mi to třeba někdy vysvětlit blbečku.

Submit a Comment